Po artykule o “krzaczorach” dostałem trochę komentarzy, że trawa którą opisuję to nie jest po prostu trawa tylko owies.

przyroda pieczonykret  Owies

To jest właśnie to zdjęcie. Ekspertem od biologii nie jestem ale sam zauważyłem, że ciągłe pisanie o “trawach”, “krzakach”, “drzewach” wygląda głupio. Dobrze by było czasem wspomnieć co to są za rośliny a przynajmniej jak się nazywają.

przyroda pieczonykret  Owies

Tutaj inne ujęcie tej samej trawki. Rzeczywiście wygląda ona jak owies. Gdyby to było pole uprawne to napisał bym w ciemno, że oto właśnie ktoś uprawia owies a tak wolałem się nie wychylać bo może są jakieś inne dzikie trawy podobne do owsa? No ale trzeba było sprawdzić. Zajrzałem do wikipedii i wygląda na to, że owies rzeczywiście tak wygląda. Są oczywiście różne rodzaje owsa, w tym uprawne ale większość jest raczej dzikich. Zajrzałem też na stronę o wszystkich trawach. Jest tam wiele rodzajów trawy i wygląda na to, że tylko owies wygląda tak jak to na zdjęciu. Inne rodziny traw mają trochę inne ułożenie liści i nasion. Te artykuły dotyczą oczywiście traw występujących w Polsce ale w angielskiej wikipedii też jest podobnie (tutaj trawy po angielsku). Tak więc sprawa wygląda na rozstrzygniętą. Ta piękna złota roślinka na zdjęciach to owies a przynajmniej jakaś jego odmiana.

przyroda pieczonykret  Owies

Tu jeszcze jedno zdjęcie. Ta zdjęcie jest zrobione z większej odległości ale o ile nie dostałem oczopląsu to jest to taka sama trawa.

przyroda pieczonykret  Owies

Tutaj fioletowy kwiatek (znowu przydała by się nazwa) a obok źdźbło owsa.

Jeśli ktoś zna się na trawach to bardzo proszę o komentarze jak to jest z tym owsem i z innymi roślinami, które widać na zdjęciach. Wiem, że na Krecie można kupić książki opisujące tamtejszą roślinność ale będę mógł je nabyć dopiero w przyszłym roku. Tymczasem będzie jeszcze dużo wpisów i sam już się denerwuję jak muszę kolejny raz nazwać jakąś roślinkę kwiatkiem, krzakiem, drzewem itp.

VN:F [1.9.7_1111]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.7_1111]
Rating: 0 (from 0 votes)
Owies, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Be Sociable, Share!
  • przyroda pieczonykret  Owies
  • przyroda pieczonykret  Owies